Tuzlama Çorbası

İşkembe çorbasının düdüklü tencerede pişirildikten sonra içine sirke, limon suyu ve sarımsak gibi takviye gıdalar katılmasıyla hazırlanan tuzlama çorbası yöresel bir lezzet olarak takdim ediliyor. Yapımı bir hayli zor olan bu özel çorba özellikle yılların tecrübesiyle yemek yapan usta çorbacı ve aşçılar tarafından hazırlanıyor. Ancak çok isteyenler evde de kendi imkanlarıyla bu çorbayı hazırlayabilir.

Tuzlama Çorbası Yapmak İsteyenlere Birkaç Tüyo

Kendi imkanlarıyla tuzlama yapmak isteyenler biraz teferruatlı olsa da evlerinde bu çorbayı yapabilirler. İşkembe çorbası hazırlandıktan sonra düdüklü tencerede minimum 40 maksimum 50 dakika bekletilmelidir. Daha sonra ise ayrı bir kapta muhafaza edilen un, yumurta ve tereyağ terbiye edilir. Akabinde terbiye edilen gıdalar ile çorba karıştırılarak 10 dakika kadar pişirilir. Bunun yanı sıra birçok lokanta ve restoran özel tariflerle tuzlama hazırlamakta, en uygun fiyatlarla bu yöresel lezzeti servis etmektedir.

Tuzlama Çorbasının Dünden Bugüne Yolculuğu

Tarihi her ne kadar işkembe çorbası kadar eskilere dayanmasa da yine Balkanlarda 1700’lü yılların sonunda yapılmaya başlanmış çok özel bir lezzettir. Günümüzde başta Türkiye, Bulgaristan ve Arnavutluk gibi ülkeler başta olmak üzere birçok Balkan ve Orta doğu ülkesinde aktif olarak tüketilmektedir.

İşkembe Çorbası Sevenlerin Yeni Favorisi: Tuzlama Çorbası

Ülkemizde binlerce tarafından sevilen tuzlama çorbası son iki yıl içerisinde hiç olmadığı kadar popüler bir noktaya ulaştı. Özellikle çorbacı dükkanlarında işkembe çorbasına alternatif olarak servis edilen bu içecek hem yaz hem de kış mevsimlerinde sıklıkla tüketiliyor. İşkembe çorbasının bir dizi işlemlerden geçirildikten sonra sunulmasıyla hazırlanmaktadır. Son zamanlarda bu çorbanın adını dahi duymayanlar bir kere denedikten sonra sıklıkla siparişlerinde bu özel lezzete yer veriyorlar. Tuzlamanın yapıldığı çorbacı sayısındaki gözle görülür artış da giderek daha fazla tüketilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Tuzlama Çorbası ve Faydaları

Bu özel çorba da tıpkı işkembe çorbası gibi her derde deva olarak nitelendiriliyor. Kışın çok sık hasta olup bağışıklık sistemi güçsüz olan kişiler tuzlama çorbasını şifa niyetine içilebilir. İçerisinde yer alan zeytin yağı ve sarımsak gibi takviye gıdalar da metabolizmanın daha hızlı çalışmasına, sindirim sistemindeki kronik sorunların azalmasına doğrudan etki etmektedir.

Tuzlama Çorbası