Kelle Paça Çorbası

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kelle paça çorbası benzersiz lezzeti ve faydaları ile diğer çorba türlerinden ayrılmaktadır. Özellikle esnaf çorbacı ve lokantalarında servise sunulmaktadır.

Kelle Paça Çorbasının Tarihçesi

Kökeni uzun yıllara dayanan kelle paça çorbası Türkiye’ye Rumeli ve Balkan topraklarından girmiştir. 1800’lü yılların sonunda yapılmaya başlanan bu çorbanın günümüzde hala birçok alıcısı bulunmaktadır. En çok tüketildiği bölgelerin başında Marmara Bölgesi ve özellikle Trakya gelmektedir. Günümüzde binlerce çorbacı menüsünde ana çorba olarak sunulmaktadır.

Kelle Paça Çorbasının Hazırlanışı

Bu çorbanın en büyük özelliği hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlarla hazırlanabiliyor olmasıdır. Genelde en çok beğenilen kısmı ise keçilerin arka ayaklarından yapılan türleridir. Yapılışı ise bir hayli zahmetli olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle çoğu kişinin tercihi evde yapmak yerine en yakın çorbacıya giderek bu özel çorbanın lezzetine varmak oluyor. Yapılışında hem kelle hem de paça kısımları kullanıldığı için bu ismi almıştır. Birçok çorbacı hazırlanışında en zor kısmın temizliği olduğunu ifa etmektedir. Temizliği hem sağlık hem de lezzet açısından önem arz ediyor. Akabinde etin kemikten tamamen ayrılması için yüksek ısıda kaynatılması gerekiyor. Bu süreç de 40 dakika ile 1 saat arasında değişkenlik gösterir. Etler iyice haşlandıktan sonra genellikle büyük süzgeçler vasıtasıyla süzme aşamasına geçilir.

Kelle Paça Çorbası

Kelle Paça Çorbası ve Özel Sosu

Esnaf lokantalarının vazgeçilmezi olan kelle paça sosu ile de diğer çorbalardan ayrılıyor. Sosu için özel bir hazırlık aşaması gerekmektedir. Bu özel çorbanın düşkünü olan birçok kimse ise sosunun çorbaya apayrı bir lezzet kattığı görüşünde hemfikirler. Sosun ana malzemesi sirkedir. Bunun yanı sıra limon suyu ve de pul biber de destekleyici malzemeler olarak kullanılmaktadır. Henüz bu lezzetli çorbayı hiç denememiş olanlar çorbayı ayrı sosunu ayrı sevebilirler.

Kelle Paça Çorbası ve Sağlığı Yararları

Son derece keskin bir tadı bulunan kelle paça çorbası genelde sabahın erken saatlerinde içilen bir çorba türüdür. Ancak isteğe ve tercihe bağlı olarak akşam vakitlerinde ana yemeğin öncesinde de tüketilebilir. Uyandırıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda tam bir enerji deposudur. Gün boyu harcanacak olan enerjinin tamamına yakını bir tabak kelle paça çorbası ile elde edilebilir. Genelde sarımsak ile birlikte tüketildiği için sarımsağın tüm faydaları da bu çorba vasıtası ile alınabilir. Beslenme uzmanlarının da tavsiye ettiği bu çorba sindirim sistemi problemlerine de iyi geliyor. Hazmı kolaylaştıran bu özel lezzetin haftada 2 ya da 3 kere tüketilmesi önerilmektedir.