İşkembe Çorbası

Günümüz itibariyle en çok tüketilen çorbaların başında gelen işkembe çorbası aynı zamanda bilinen en eski çorbalardan biridir. Kökeni Bulgaristan ve Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkan ülkelerine dayanmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar tarihçesinin 1600’lü yıllara kadar dayandığını gözler önüne sermiştir. Günümüzde çorbacı dükkanları tarafından hazırlanan ve servis edilen bu özel çorba Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde bile kendisine yer bulmuştur. Günümüze kadar birçok aşamadan geçerek bugünümüze gelen işkembe hala birçoklarının en sevdiği çorba olarak değerlendirilmektedir.

İşkembe Çorbalarının Hazırlanışında İlk Aşama

İşkembe çorbaları sakatat kategorisinde yer aldığı için hazırlanışındaki ilk aşama olan temizleme aynı zamanda en önemli aşamadır. Lezzetli olduğu kadar sağlıklı tüketimler için temizleme işlemlerine maksimum özen gösterilmelidir. Bunun için özel kaplar ve süzgeçler kullanılmaktadır. Bu nedenle evde hazırlamak yerine bir çorbacı dükkanında içmek büyük çoğunluğun tercih ettiği tüketim biçimi olarak toplumuzda yer etmiştir.

İşkembe Çorbasının İçindekiler

İçindekiler bakımından işkembe çorbası oldukça zengin bir menüye sahiptir. Bunların başında un ve yumurta geliyor. Evde kendi imkanlarıyla çorbasını hazırlamak isteyenler azami oranda dikkat etmesi gereken temel nokta yumurtanın sadece sarısını kullanmaları gerektiğidir. Yumurtanın beyazının da katıldığı işkembe çorbaları lezzet açısından bekleneni karşılamaz. Bunların dışında limon suyu ve sirke de bu özel çorbanın yapılışında mutlak surette kullanılması gereken malzemelerin başında geliyor. Baharat olarak ise istenildiği kadar tuz ve pul biber katılabilir. Çorbacı dükkanlarında bol miktarda kullanılan sarımsak ve tereyağı da çok daha leziz tüketimler için ideal kabul edilmektedir.

İşkembe Çorbasının Faydaları

Bu özel çorba sadece lezzeti bakımından değil sağladığı yararlar açısından da tüketilmelidir. Birincil olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair kuvvetli bulgular mevcuttur. Özellikle kış aylarında tüketildiği takdirde grip ve nezle gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. B12 vitamini bakımından da zengin olan işkembe çorbaları boğaz ağrısı, kronik yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlara karşı içilebilir. Kalsiyum ve çinko açısından da zengin olan çorba, kemik gelişiminde doğrudan doğruya önemli rol oynar. Diğer faydaları arasında kalp sağlığını korumak yer alır. D vitamini açısından da zengin olan işkembe çorbası haftada 2- 3 kere tüketilebilir.